Hangi notebooku almalıyım 2013

Bilgisayar piyasası son yıllarda iyice hareketlendi. Piyasadaki hareketlenmelerin en önemli kısmını notebooklar oluşturmaktadır. Birçok kişi “Hangi notebook almalıyım?” konusunda kararsız, çeşitler çok ve reklam uygulamaları akıl karıştırıyor.

Notebook satın alırken önem sırasına göre kriterler aşağıdakilerdir:

Notebook Markası
Notebooklar yapıları gereği donanım değişikliğine çok açık değiller. Tamir durumlarında Çoğunlukla ilgili notebook parçaları değiştiriliyor. Bu durum da çok farklı şekillerde uygulanıyor.
Yapıları itibariyle bazı markalar kullanıcıya çok güven veremiyorlar. Hiç kimse aldığı notebookun yeni çıkan bir işletim sistemi için sürücülerini 2 yıl sonra internette günlerce aramak veya ithalatçı firmanın kayıtlarına göre garanti kapsamında olan bir notebooku sırf faturası kayboldu diye elinde patlasın istemez.

Dış yapısı
Hangi notebooku alırsanız alın, cihaz en geç 1 yıl geçince teknolojinin gerisinde kalacak. Bu durum kaçınılmazdır. Elle tutup gözle gördüğünüz kısımları yıllar yılı kullanacağınız kısmıdır. Bir notebookun dış kasasının sağlamlığı, klavyesinin kalitesi, plastik ve metal malzemelerinin kalitesi çok önemlidir. Dış yapısı kapsamına tasarımı da ekleyebiliriz. Laptoplar dış ortamlarda veya odalarda kullanılan cihazlar olduklarından, şık görünmeleri çoğunlukla önem taşıyor.

İşlemcisi
Laptopınızın tüm işlerini işlemci yüklenir. Birçok işlemci günümüzde standart internet ve ofis uygulamalarını kullanmak açısından yeterli gücü sağlıyor.

Ekran kartı
Ekran kartı dizüstü bilgisayarında oyun oynamayı seven herkesin en çok dikkat etmesi gereken, değiştirilemeyen bir parçadır. En çok hile dönen parçalardan biridir aynı zamanda. Örneğin; Geforce 8400 ile 8600 birbirlerine çok yakın gibi gözükmelerine rağmen 8600 yaklaşık 2 kat daha güçlü bir ekran kartıdır. Standart ofis uygulamaları için tüm standart ekran kartları yeterli olacaktır, hd video, autocad, photoshop vb. uygulamalar için ise ati radeon x200 veya x300, geforce 6100 ve üstü de yeterli olabilir. Oyun oynayacaksanız geforce 8400 taban ekran kartı, performanslı bir oyun deneyimi için ise geforce 8600 ve üstü önerilir. İntel x3100 ve bu seviyenin amd karşılıkları ise sizi yine hd video, autocad vb alanlarda yarı yolda bırakmayacaktır.

Notebook Ekran
Notebooklarda ekranlar çok farklı seçeneklerle sunulmaktadır. Parlak ekran konusu tamamen kişisel bir tercihtir. Parlak ekranlar hem daha parlak görünür, hem de kenarlardan bakıldığında renkler bozulmuyor. Ancak parlak bir ekrana bakarken arkanızdan gelen ışık çok kötü yansır ekrandan. İkisini de inceleyip karar vermekte fayda var.

Ekran büyüklüğü olarak ise 15.4 inç standart sayılır. Yüksek taşınabilirlik arayanlar daha küçük modellere, notebookunu masaüstünü güncellemek ve arada sırada da taşımak için alacak olanlar ise daha büyük modellere yönelebilir. Neredeyse tüm ekranlar günümüzde 1200*800@61 hz görüntü verebiliyor, bu da 720p hd video izlemek için yeterlidir.

Diğer donanımlar
Ram, sabit disk gibi diğer donanım bileşenleri ileride kolayca değiştirilebilir veya güncellenebilir. Bilgisayar üreticileri daha yüksek ramli bilgisayarlar için çok büyük farklar talep ediyorlar. Bence bunlara çok fazla önem vermeyin. Taşınabilir disk fiyatlarının çok ucuzladığı günümüzde dahili bir sabit diske çok büyük paralar vermek pek mantıklı değil. Bilgisayarınızın kablosuz bağlantı özellikleri ise genellikle standart olacaktır.

Ek özellikler
Birçok notebookda dahili webcam ve hafıza kartı okuyucusu standart haline geldi. Ayrıca, bazı modellerde hdmi çıkışı, docking station bağlantısı gibi uygulamalar görülebiliyor. Tamamen ihtiyaç meselesi bunlar. Özellikle kart okuyucu günün birinde mutlaka lgerekli olur.

Bir de bazı laptoplarda kısayol tuşları bulunuyor. Bunlara dikkat edin. Ses açma-kısma, şarkı atlama vb. işlevlerdeki tuşlar çok işe yarayabilirler. Ancak internet browserını otomatik açan bir kısayol tuşu, birçok durumda hiç kullanılmıyor. Bazı notebooklarda ise bilgisayarı açma tuşuna ek olarak, ayrı bir işletim sistemini açan bir tuş daha bulunuyor. Bu tuş ile bilgisayarı çok hızlı bir şekilde açıp basit işleri hemen halledebiliyorsunuz.

Özetleyecek olursak: “Şu marka iyidir” veya “Şu ürün iyidir kesin al” dienlerden ziyade, sizin tercihleriniz ve kullanım amaçlarınıza göre satın alma kararınız değişmelidir. Eğer tarafsız bilgi arıyorsanız satın almak istediğiniz markayı ve modeli internette aratın, satın alan kişilerin yorumlarını okuyun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>